image06

19. Minsk Uluslararası Turizm FuarıBelarus’un en büyük turizm fuarı olan Minsk Uluslararası Turizm Fuarı (Leisure 2016) 19. kez kapılarını açtı. Türkiye  80 m2 alanda ağırlıklı olarak Antalya’dan katılımcılarla  yer aldı. Ayrıca Türkiye operasyonu yapan Tez Tour, Coral Travel ve Anex Tour, MTS, Smoke, Top Tour ziyaretçilere sıcak satışlar yapıyor.  Fuarda yer alan THY’nin  Minsk-İstanbul arasında haftada  4 tarifeli seferi var.

2015 yılında Belarus’tan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 204.000, Antalya ise 138.000 ziyaretçi aldı. Belaruslu ziyaretçilerin kalış süreleri uzun ve üst segmentteki otelleri tercih ediyor.

Bir transit geçiş noktası olan Belarus (Beyaz Rusya) Avrupa’nın merkezinde, Rusya Federasyonu,  Avrupa ülkeleri ve Asya arasında büyük ve önemli kara ve demiryolları arasında kalan petrol ve doğalgaz boru hatlarının kesiştiği bir noktada bulunuyor. Belarus ekonomisinde Rusya Federasyonu ile ilişkiler önemli bir yer tutuyor.  Rusya Federasyonu’nda sağlanan çok ucuz ham  petrol işlenerek elde edilen ürünlerin ihraç edilmesinden sağlanan gelir dış ticaret rakamlarında en büyük paya sahip. Ekonomisindeki bağımlılığa rağmen uluslararası ilişkilerinde taraf olmaktan kaçınıyor. Ukrayna ve Türkiye’nin Rusya Federasyonu ile yaşadığı olumsuzluklara rağmen  her iki ülke ile ilişkilerini aynı mesafede koruyor.

Ülke 9,5 milyona sahip, son yıllarda ekonomisinde oluşan ciddi daralma büyük göçe neden olmuş. Ülkede yaşanan ekonomik krizle birlikte büyüyen işsizlik ve yüksek enflasyon göçün en büyük nedenlerinden.

Moskova Tanıtma Müşavirliği’nin görev alanında bulunan Belarus’ta bulunan Müşavir Alper Özkan’ın pazara ilişkin değerlendirmeleri ise şöyle;  “Ekonomik kriz nedeni ile geçtiğimiz seneye göre daha az gerçekleşen rezervasyonların son dakikaya kaymasını bekliyoruz. Türkiye’ye  giden Belaruslu  ziyaretçilerin bu yıla kadar orta üst ve üst gelir grubuna sahip bir profile sahip iken, mevcut koşullarda sunulan geniş yelpazedeki fiyat olanakları ile alım gücünde yönelik olumlu bir etkisi olacağını bekliyoruz. Belarus, Rusya Federasyonu’ndan ciddi ölçüde etkileniyor. Geçtiğimiz yılın seviyesini koruyabilmek yönünde tanıtım çalışmalarımız farklı mecralarda yapılıyor.”(Soldan sağa): AKTOB Dış İlişkiler ve Antalya Tanıtım A.Ş. Temsilcisi Yelda Karaca , Seher Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güneş, Moskova Kültür ve Tanıtma Müşaviri Alper Özkan
 

 


Booking.com