image06

24. MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı

14 - 16 Mart 2017Rusya'nın en büyük turizm fuarı MITT 2017 Seyahat ve Turizm Fuarı, 24'üncü kez kapılarını açtı. 16 Mart’ta başlayan MITT Moskova Fuarı, Rus turizm piyasasına yön vermesi nedeniyle Antalya açısından büyük önem taşıyor.

MITT Moskova, 7 salon’da 1624 firmaya ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin katılım göstermediği 2016 yılında fuarı yüzde 66’sı profesyonel olmak üzere 28 bine yakın kişi ziyaret etmişti. 
 
Türkiye, bu yıl fuara 8’inci pavyonda 1, 2 ve 3’üncü salonlarda katılım gösteriyor. 

İlk gün Türkiye standı yoğun bir katılımcı ve ziyaretçi akını ile başladı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç Dr. Hüseyin Yayman'ın da katıldığı fuarda Antalya'dan yoğun katılım oldu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ve Başkan Yrd. Yusuf Hacısüleyman'ın da katılım sağladığı fuarda Antalya'dan birçok otel ve acenta temsilcisi bulunmakta.
 
2015'de patlak veren krizden sonra 22 Temmuz'dan itibaren Rus turistlerin Türkiye'ye gitme yasağını kaldırılmasyıla bu pazar büyük gelecek vaat ediyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, 2017 yılının ilk ayında Rusya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 81.51 oranında artış göstererek 22 binden 40 bine yükseldi. 2015 yılının aynı ayında bu sayı 51 bin olarak gerçekleşmişti.
 
Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin resmi internet sitesinde açıkladığı verilere göre, arama motoru Yandex’te Rusya vatandaşları tarafından şubat ayında yapılan Türkiye turları aramaları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 750 artış gösterdi. Bu göstergede bir önceki aya göre de yüzde 84 artış oldu. 

Rublenin dolar karşısında değer kazanması ve ekonomideki istikrarın etkisiyle, Rusya'dan yurt dışına çıkışlarda bu yıl yüzde 20-30 artış beklendiği ifade ediliyor.

Rusya ve Türkiye'nin vize rejiminin basitleştirilmesi önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalar devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı'nda Antalya Tanıtım A.Ş. standımızı ziyaret etti.
Booking.com