image06

2. Uluslararası Yörük Festivali
6-8 Mayıs 2016Yörük Kültürü bu festivalde yaşatılacak Antalya’da 3 gün boyunca Yörük şöleni yaşanacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Yörük kültürünü gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak amacıyla başlattığı Yörük Festivali’nin ikincisi 6-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Festival boyunca hem Yörük kültürü farklı yönleri ile tanıtılacak hem de ünlü sanatçılar Antalyalılar ile buluşacak.

Toroslardan Akdeniz’e binlerce yıldır yaşatılan Yörük Kültürü, Yörük Festivali ile geleceğe taşınıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in geçtiğimiz yıl Antalya’ya kazandırdığı Uluslararası Yörük Festivali, bu yıl da 6-8 Mayıs’ta çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesinin, Antalya Yörükler Derneği ile birlikte organize ettiği 2’nci Uluslararası Yörük Festivali ile Antalya üç gün sürecek bir şölene sahne olacak. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yeniden yaşatmayı ve Yörük Kültürü’nün dünyaya tanıtılmasını hedefleyen festival, yeni nesli ve turistleri milli kültürümüzle buluşturacak.

Göç Duası ve Yörük Göçü

2’nci Uluslararası Yörük Festivali, 6 Mayıs Cuma Günü Saat 17.15’te Cumhuriyet Meydanı’nda Yörük Ateşi Halk Oyunları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileriyle başlayacak.  Göç Duası’nın ardından Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne doğru temsili “Geleneksel Yörük Göçü” gerçekleştirilecek. Geleneksel kıyafetleri ve deve kervanı ile Yörükler Antalya caddelerinde renkli görüntüler oluşturacak.

Sümer Ezgü Konseri

Saat 21.00’de ise ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Sümer Ezgü, Karaalioğlu Parkı’nda senfoni ile yöresel ezgilerin harmanlandığı muhteşem bir konser verecek. Teke yöresinin yerel sesleri Sümer Ezgü’nün muhteşem yorumuyla senfonik olarak seslendirilecek. Karaalioğlu Parkı’na kurulacak olan Yörük çadırlarında üç gün süreyle pek çok etkinlik yer alacak. Keçi sağma, yün eğirme, kız isteme merasimi, keçe sanatı, fotoğraf sergisi, konserler ve daha pek çok geleneksel öge ile Antalyalılar Yörük Kültürü’nü deneyimleme fırsatı bulacak.

Dombra'nın Bestecisi Festivalde

Türkiye ve Dünya’da ‘Dombra’ isimli çalgısı ve aynı adla seslendirdiği halk şarkısıyla tanınan Kazak sanatçı Aslanbek Sultanbekov da Yörük Festivali’nde Antalyalılarla buluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la özdeşleşen Dombra’nın bestecisi ve yorumcusu olan Sultanbekov, 8 Mayıs Pazar Günü saat 16.15’te Düzleçamı’nda sahneye çıkacak. Azeri sanatçı Zamın Necefov ile Dağıstanlı halk sanatçısı Ahmet Ahmedov da festival kapsamında birer konser verecek.

Booking.com