image06

6. Resort Turizm Kongresi başladı
Yusuf Hacısüleyman'dan önemli mesajlar6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya Barut Lara Otel'de başladı. Kongreye, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, TUI CEO'su Friedrich Joussen ve DRV Başkanı Norbert Fiebig’in yanında, Almanya'nın önde gelen tur operatörlerinin temsilcileri, otelciler ve acenteciler katılıyor.
 
Kongre’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, konuşmasına 2016 yılı değerlendirerek başladı. Sektöre büyük darbe vuran bu sezonun fırsat olarak tanımlanamayacağını ifade eden Hacısüleyman, ‘’Fırsat değil ama fırsatçılığın yüz bulduğu bir sezondu. Böyle bir konjonkürde ne gibi fırsat olabilir ki?’’ şeklinde konuştu.

 
"Fiyat Her Şey Demek Değildir"
 
Sektörün bu dönemde gittiği fiyat indirimlerini de değerlendiren Hacısüleyman şunları söyledi:
 
"Fiyat her şey demek değildir. Fiyat her şey demek olsaydı bu kadar kişi gelmemezlik etmezdi. Fiyat düşürmenin ne derece etkili olacağını ya da olmayacağını herkes kendi ölçmeli. Kendimize şu soruları sorma zamanımız geldi: Fiyat düşürmenin etkisi olmadı mı? Gelen turistler fiyat düşürmesek de zaten gelecek miydi?"
 
"Turizmin Altüst Edici Gücünü Gördük"
 
Konuşmasının devamında turizm sektöründeki krizin tüm Türkiye ekonomisini nasıl etkilediği ve 2017 yılına dair düşüncelerini paylaşan Hacısüleyman, şu noktaların altını çizdi:
 
"Bu sene, turizmin ekonominin diğer dallarını ve cari açığı nasıl alt-üst edebileceğini de öğrendik. Aynı zamanda yasal düzenlemeleri kısa sürede hayata geçirebildiğimizi gördük.
 
"Artık Ülkelerin Politik İmajları Da Çok Önemli"
 
Dünya turizminde politik söylem ve gelişmelerin turizmi bu denli etkilemesi yeni bir olgu. Bundan sonra, misafirlerin destinasyon tercihlerinde ülkelerin politik imajları da önemli bir rol oynayacak.
 
"Türk Turizminde Yeni Bir Senaryo Gerekli"
 
2017'ye girerken, tek başına işletmelerin çözemediği sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sebeple, 80-85 milyar dolar değer biçilen konaklama sektörü, birlikte hareket etme yeteneğini hızla kazanmalı, örgütlenme modellerinden birine kavuşturulmalıdır.
 
Dünya nüfusu ve seyahate çıkan insan sayısı hızla artıyor. Seyahate çıkmak aslında bir risktir, ama hepimiz seyahat etmeyi seviyoruz. Bütün bunları yaparken kendimizi güvende hissederek yapmak istiyoruz. Çağımızın en önemli sorunlarından birinin güvenlik olacağını şimdiden söyleyebiliriz.
 
İnsan hakları ve kişisel saygının maksimum ortamda olduğu ülkeler turizmde avantajlı olacak. Biraz sevgi, biraz saygıyı herkes hak ediyor.’’

"Yeni Bir Çeldirici ile Karşı Karşıyayız"

 
Hacısüleyman’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ise, Türk-Alman turizminde 2014 yılının son başarılı yıl olduğunu belirtti. Kötü geçen 2016 sezonunun analizini yapmak ve güncel durumu konuşmak için birlikte çalışmak gerektiğini kaydeden Fiebig, "Yüzde 40'lara varan erken rezervasyon düşüşlerini konuşmak ve ortaklığımızı pekiştirmek durumundayız. Türkiye'nin Almanya için ne kadar önemli bir ülke olduğu konusunda çok konuşmaya gerek yok, rakamlar ortada. Türkiye'nin Almanlara sunduğu turizm ürününün dünyanın hiçbir yerinde sağlanamadığını görüyoruz. Türkiye'nin yerine konabilecek bir ürün yok." dedi.
 
Türkiye'ye dönük turist düşüşünde güvenliğin başrol oynadığına dikkat Fiebig, önemli bir konuya daha dikkat çekti. "Yeni bir çeldirici ile karşı karşıyayız'' diyen Fiebig, ''Karşı karşıya kaldığımız yeni bir fenomen var. İnsanlar bir destinasyonla ilgili karar verirken, demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri de göz önünde bulunduruyor. Bu yeni bir fenomen ve bunu hafife almamalı, dikkatle takip etmeliyiz. Bu yeni bir meydan okuma. Bu anlamda medyanın da çok hassas olması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
"Müsterinin Kararını Değiştiremeyiz Ama..."
 
Fiebig, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:
 
"Türkiye ile ilgili medyada yer alan olumsuz haberlerin sonlanması gerekiyor. Bu boyutta ve bu çapta olumsuz haberler yapılmaya devam ettiği sürece, destinasyonun giderek bundan daha fazla etkileneceğini söyleyebilirim.
 
Biz müşterinin kararını değiştiremeyiz ama onların Türkiye algısını değiştirebiliriz. Bakanlığın bu anlamda harekete geçmesi gerekiyor."
 
Türel: 2017'de De İşimiz Zor, Avrupa'da Türkiye Karşıtı Rüzgarlar Esiyor

 
Kongrenin üçüncü konuşmacısı ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Türel konuşmasında şu noktaların altını çizdi:
 
"Son iki ayda yarım milyon Rus turist Türkiye'yi ziyaret etti. İlişkiler koptuğunda sayı neredeyse sıfırlanmıştı. Benzer bir durum İsrail için de geçerli. Bu süreçte verilen finansal destekler ise sektörün daha fazla zayıflamasını engelledi.

Ancak, Avrupa pazarında önümüzdeki dönem de zorlanacağımızı görüyoruz. Avrupa'da Türkiye'ye karşı rüzgarlar esiyor.

"Antalya Müşteri Memnuniyetinde Lider"
 
Öte yandan, müşteri memnuniyet anketlerinde Antalya'nın rekabet edilemez olduğu görülüyor. Sadece bu yılın 10 ayında Avrupa'nın 4 ülkesinden 2 bin insanın Antalya'da gayrimenkul aldığını görüyoruz. Demek ki umudumuzu kaybetmememiz gerekiyor. Antalya sadece bir turizm destinasyonu olarak değil, aynı zamanda bir yaşam merkezi olarak da önemli bir yere sahip.

"Her Şey Dahilin Ötesine Geçmeli, Tatilciyle Duygusal Bağ Kurmalıyız"
 
Bir diğer mesele ise turizmi bir ekonomi ürünü olmanın ötesine taşımak. 'Her şey dahil' konseptinin ötesine geçmemiz, tatilci ile Antalya arasında duygusal bir bağ kurmamız gerekiyor. Bugüne kadar gelen ziyaretçilerin önemli bir kısmı, her yıl Antalya'ya gelenlerden oluşuyor.
 
Biz Alman turizmcilerin yönlendirmesiyle yeni bir tanıtım kampanyası başlatmak istiyoruz. Antalya özellikle sosyal medya konusunda şu ana kadar bir başarı sağlayabilmiş değil."

Kaynak: http://www.turizmguncel.com/haber/6-resort-turizm-kongresi-basladi-hacisuleyman'dan-onemli-mesajlar-h29839.html
Booking.com