image06

Dünya operaevlerinin vazgeçilmez eseri "Aida" operası Antalya'da yankılanacakAntalya Devlet Opera ve Balesi 13 Haziran Salı günü saat: 19.00'da "Aida" eserinin prömiyerini Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirecektir. Tekrarı 15 Haziran 2017 Perşembe tarihinde aynı saat ve yerde yapılacaktır.

Ünlü İtalyan besteci Verdi'nin eseri Aida ilk temsilini 24 Kasım 1871'de Kahire'de vermiştir. Bu temsil ve onu izleyen diğer temsiller büyük bir başarı ile sonuçlanmıştır. Paris stilinde bir Grand-opera olarak nitelendirilen Aida o günden günümüze dünyanın birçok önemli opera evinde sahnelenmekte olup bir çok eleştirmen tarafından Verdi'nin o güne kadar yazdığı en güzel eser olarak kabul edilir.

Eserin konusu Mısır ve Habeşistan arasında yüzyıllar boyu sürüp giden çatışmalardan M.Ö. X. yüzyılda yer alanı sırasında gerçekleşen olay üzerine kurulmuştur. Eser, aşk, baba sevgisi ve yurt sevgisi arasında bocalamayı ve çatışmaları işler. Konu uzun yıllar Mısır'da yaşamış orada kazılar ve incelemeler yapmış olan Louvre Müzesi'ne bağlı Egyptologue August Mariette tarafından derlenmiştir.

Renkli ve zengin sahne gösterileri, muhteşem dekor ve kostümleriyle Aida gerçek bir müzikli dramdır. Eserdeki melodik zenginlik, orkestranın gücü ile insan sesinin başarılı birleşimi bu operayı opera repertuarının en önemli eserleri arasında yer almasını sağlamıştır.

Eserin 10, 15 ve 30 TL olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi gişesinden ve http://www.biletiva.com/event/G1502 adresinden temin edilebilir.
Booking.com