Antalya Alışveriş Günleri 7 Temmuz’da Başlıyor - Antalya Destination
image06

Antalya Alışveriş Günleri 7 Temmuz’da Başlıyor


Antalya Tanıtım A.Ş’nin organize ettiği Antalya Shopping Days (Antalya Alışveriş Günleri), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)’nın ana sponsorluğunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, ilçe ticaret odaları ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile 07 Temmuz – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Antalya Alışveriş Günleri kapsamında “En Güzel Vitrin Yarışması” da gerçekleştirilecek.Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Tanıtım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve ATSO Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Tayfun Kavukçu düzenlenen basın toplantısında Antalya Shopping Days hakkında bilgi verdi.


Antalya Tanıtım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman, bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Antalya Shopping Days ile Antalya’nın ticaret hayatına renk getirmeyi planladıklarını söyledi. Bu organizasyonun tüm Antalya’yı kapsayacağını ifade eden Hacısüleyman, “Geçtiğimiz sene olduğu gibi Gazipaşa’dan Kaş’a kadar bütün ilçelerimiz bu organizasyon içinde yer alacaktır. Antalya Alışveriş Günleri kapsamında yapılacak olan hediye çekilişine, 18 bankanın kredi ve banka kartı sahipleri katılacaktır. Yapacağımız çekilişlerde herhangi bir katılım veya başvuru şartı bulunmamaktadır. Geçtiğimiz sene başarıyla gerçekleştirdiğimiz, bu yıl ise ikincisini düzenlediğimiz bu organizasyonun şehrimize hayırlı uğurlu olmasını dilerken, destek veren tüm kuruluşlara da ayrıca teşekkür ederiz” dedi.


En büyük destek ATSO’dan


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, organizasyonun başarısının esnaftan medyaya herkesin desteğine bağlı olduğunu vurguladı. Davut Çetin şöyle konuştu;


“Geçen yıl festivalde 7 otomobil vermiştik, bu yıl yine 7 otomobil veriyoruz. Diğer armağanlar da 7 televizyon, 7 tablet gibi devam ediyor. 77 Bisiklet armağanı Antalya için özel anlamı olan bir armağan, 777 basket topu da gençlere hitap eden bir armağan. Gönül ister ki, çok daha büyük armağanlar verelim, fakat Antalya olarak sponsorluk ve mali destek konusunda kentimizin performansı maalesef iyi değil.


Geçen yıl en büyük bütçe desteğini biz sağladık, bu yıl da yine en büyük mali desteği biz veriyoruz. Bildiğiniz gibi, geçen yıl dikkat ettiğimiz bazı ilkeler vardı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Odamız üyesi olan veya olmayan ayrımı yapmadık, yine yapmıyoruz. Küçük esnafa yararlı olmak için 25 liralık alışverişe festival çekiliş hakkı tanımıştık. Bu yıl yine 25 lirada tuttuk.


Her 25 Liralık Alışverişe Çekiliş Hakkı


Bir bakkal alışverişi bile otomobil çekilişine katılım hakkı sağlamaktadır. Kredi kartıyla yapılan her alışveriş çekiliş hakkı sağlamaktadır. Yani giyim, beyaz eşya gibi bir sınırlama yoktur. Sanayi sitesindeki alışveriş bile festival kapsamına girebilir. Bir restoranda yemek yiyen bile çekilişe katılmaktadır. Bir marketten gıda alışverişi yapan çekilişe katılmaktadır. Yani gıda, giyim, beyaz eşya, mobilya, yemek gibi akla gelebilecek birçok tarım, sanayi ürünü alışverişi de festival kapsamına girmektedir. Bu çok güzel, çok özel bir konsepttir.

Kredi kartıyla 25 lira ve üstünde alışveriş yapan herkes festival çekilişine katılmaktadır. Maalesef yabancı turistlerin katılımını sağlayamıyoruz, fakat Antalya’da tatil yapan vatandaşlarımız festivale katılabiliyorlar. Bugünlerde Antalya’da ikinci konutlarında yaşayan önemli bir yazlıkçı nüfus yaşamaktadır.


Otellerde tatil yapan, yakınlarının yanında tatil yapan tatilcilerle birlikte yarım milyona yakın bir ilave nüfus bulunuyor. Dolayısıyla alışveriş festivali için iyi bir dönemdir.

Geçen yıl, terör korkusu, 15 Temmuz, turizm krizi ve Ramazana rağmen 2.5 ayda 95 milyona yakın, 25 TL ve üzeri tutarda kartlı alışveriş gerçekleştirilmiştir. Ortalama alışveriş 50 TL olsa 5 milyarlık bir alışveriş söz konusudur. Geçen yıl ilk kez düzenlediğimiz için esnaf katılımı zayıf kalmıştı, yeterince duyuru yapamamıştık. Bu yıl daha elverişli koşullardayız.


İşadamlarının ve esnafın desteği önemli


Bir festival ve etkinliğin gelişmesi, hedefine ulaşması yıllar alır. Festival kültürünün yerleşmesi zaman gerektirir, dolayısıyla sabırla, inanarak devam etmek, yatırım yapmak gerekir. Bir kentte alışveriş festivalinin başarılı olması, en başta ticaret kesiminin, işadamlarının, esnafın katılımına bağlıdır. Bu festival ATSO festivali değildir, bir kuruluşun festivali değildir, bütün Antalya’nın festivalidir. Amacımız ticaretin canlanması, kentin ticari ve sosyal hayatının canlanmasıdır. Bu nedenle festivale katkı sağlayabilecek bütün kurum ve kuruluşların destek olması gerekir.


En önemli husus esnafın katılımı ve desteğidir. Antalya gibi büyük bir kentte ticaret, kent merkezindeki ticaret organize turlara, organize turistik alışverişe, hanutçuluğa bağlı kalamaz. İşyerlerimiz, işadamlarımız, esnafımız, kent merkezinin, caddelerin, çarşısının canlı olmasına katkı yapmak zorundadır.

Alışveriş festivaline her cadde, her mahalle ayrı bir etkinlikle katkı sağlayabilir. Bir cadde, bir sektör ilave bir kampanya ile destek verebilir. İndirim kampanyası, ilave armağan kampanyası olabilir. Maalesef bunları sadece AVM’ler yapıyor, onun dışında bu tür toplu organizasyonlar ve birliktelik göremiyoruz. Antalya ticaret kültüründe artık yeni şeyler görmek zorundayız, yenilikçi bir kültür geliştirmek zorundayız. Festival yeniliklerin denenmesi için güzel bir fırsattır.


Esnaf dışında her belediye ilave bir organizasyonla festival katkı yapabilir. Antalya’da herkes ayrı bir etkinlik yapmaya çalışıyor. Eğer bu kültür eskiden olsaydı, bugün film festivalimiz yarım asrı geçmemiş olurdu. Bir kentin kültürü ancak ortak katılım ve birliktelikle gelişebilir. Antalya Tanıtım A.Ş. bu birlikteliği ve desteği sağlamak için kurulmuş olan ve bu yönde çaba harcayan bir kurumdur. Bütün kurumların bu hususu dikkate alması gereklidir.


Antalya Alışveriş Festivali uluslararası bir nitelik kazanmak zorunda


Bir dönem Istanbul ve Ankara alışveriş festivalleri yaptı. Bakanlıklar bile destek verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Alışveriş festivallerini hedefleri arasına almıştı, fakat sonra unutuldu. Oysa Antalya Alışveriş Festivali zamanla uluslararası bir nitelik kazanmak zorundadır. Biz başlarken Paris’teki veya Dubai’deki alışveriş festivallerini örnek gösteriyorduk.


Maalesef vizyon büyütmek yerine, vizyon küçültüyoruz. Adeta bir öğrenilmiş çaresizlik içinde her tür radikal değişime karşı kapanmış durumdayız. Böyle bir durumu kabul etmemeli, en iyisi için, küresel organizasyonlar için hep birlikte çalışmalıyız. Türkiye ve Antalya içeride değil, dışarıda rekabeti esas almalıdır. Antalya olarak bizim görevimiz, İspanya kentleriyle, İtalya kentleriyle yarışmaktır. Bunun için birbirimizi desteklemeli, birbirimizi teşvik etmeliyiz. Bir kentin gündemi, planları, etkinlikleri kurumların gündeminin üzerinde olmalıdır. Kurumların gündemleri de kişilerin üzerindedir.


Antalya Alışveriş Festivalini Akdeniz’in, Orta Doğu’nun, Avrupa’nın en önemli festivallerinden birisi yapmak için hep birlikte kafa yormalıyız. Kuyumculuk, mücevher bu konuda öncü bir sektör olabilir. Gastronomi, yani restoranlarımız bu festival önemli bir katkı yapabilir. Bu festivali turistlere, yabancılara açmayı kesinlikle başarmalıyız. Ulusal ve yabancı markalar bu festivale özel destek vermelidir. Lüks ürünlere dönük özel etkinlikler bile planlanabilir. Bütün bunlar mümkündür, önemli olan bu tür etkinliklerin ilgili ulusal ve yerel bütün kurumların birliktelik ve desteğiyle gerçekleştirilmesidir.


Ben, Alışveriş Festivali ve Vitrin yarışmamız vesilesiyle artık gerek sizlerden gerekse bütün ilgili kurumlardan yeni ve daha güçlü bir destek görmeyi ümit ediyorum. Antalya’da daha güçlü ve ümit verici yenilikler görmeyi diliyorum. Bu etkinlikler için yorulan, çaba harcayan arkadaşlarıma, Antalya Tanıtım A.Ş. ekibine Yusuf bey başta olmak üzere teşekkür ediyorum. Vitrin yarışması organizasyonuna emek harcayan Tayfun beye ve ekibine teşekkür ediyorum. Festivale katkı yapan kurum ve kuruluşlarımıza, sponsor olan salcano ve ceysu’ya teşekkür ediyorum.”


MATSO Başkanı Boztaş; Geçen Yıldan Daha Fazla Katılım Bekliyoruz


Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş da Antalya Alışveriş Günleri’nin ikincisinin daha başarılı olması için Manavgat’ta kapsamlı bir tanıtım çalışması yapacaklarını söyledi. Boztaş, “Antalya Alışveriş Günleri kentimize hayırlı olsun. Antalya ticaretini canlandırmasını arzu ettiğimiz bu etkinlik, inşallah kurumsallaşarak, herkesin destek vermesiyle kendini geliştirerek daha da ileriye gidecek. Geçen yıl bir başlangıç yapıldı. Şimdi ikincisini gerçekleştiriyoruz. Ana sponsorluğunu üstlenen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na ayrıca teşekkür ediyorum. Biz de Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizde festivali tanıtmak için, esnafımıza ve yöre insanımıza tanıtmak için her türlü argümanı kullanacağız. Özellikle belediyemizle de hareket ederek, önümüzdeki günlerde Manavgat’ta yapılacak festivallerimizin içine koyarak, Antalya Alışveriş Günleri’nin tanıtımını yapacağız. Geçen yıldan daha fazla katılım olmasını temenni ediyorum” dedi.


Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül de, Antalya Ticaret Borsası’nın her türlü işbirliği ve desteğe hazır olduğunu belirterek, “Geçen yıldan daha başarılı bir festival gerçekleşeceğini umuyorum” ifadesini kullandı.


En Güzel Vitrin yarışması


ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Tayfun Kavukçu ise Antalya Alışveriş Günleri kapsamında düzenlenecek “En Güzel Vitrin Yarışması” hakkında bilgi verdi. Kavukçu, “Antalya ticaretini desteklemek için bu yıl yeni bir etkinliği daha başlatıyoruz. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak En Güzel Vitrin yarışması başlatıyoruz. Çünkü bir kentte işyerlerinin, mağazaların vitrinleri ticaretin kalitesinin önemli bir unsurudur. Vitrinler kent kültürünün sembolleridir.


Vitrin estetiği kent estetiğinin bir parçasıdır. Maalesef Antalya ticaretinde bu konuyu bile çok ihmal ettik. Avrupa’da bir vitrin düzenlemesine özel yatırımlar yapılıyor. İnsanlar vitrin seyrediyor, vitrin fotoğrafı çekiyor. Bizdeyse tabela büyüklüğü, totem büyüklüğü yarışı var, ama vitrinin adı yok.


Yarışma kapsamında vitrindeki ışık düzeni, vitrinde kullanılan tema, yaratıcılık, renk tasarımı gibi kriterler doğrultusunda yarışmaya katılan vitrinler jüri tarafından değerlendirilecektir.


Yarışmada dereceye giren birinciye 10.000.-TL., ikinciye 7.500.-TL., üçüncüye 5000.-TL. ve iki katılımcıya da mansiyon olarak 1.000’er TL. para ödülü verilecek. Böylece güzel vitrinlere hem maddi hem de manevi anlamda önemli bir teşvik vereceğiz. Vitrin yarışmasıyla unutulmuş olan bir kültürü tekrar canlandırmayı ümit ediyoruz” dedi.


77 gün sürecek


Antalya Shopping Days; AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği), Antalya Ulaşım A.Ş (Antalya Büyükşehir Belediyesi), ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası), MATSO (Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası), ALTSO (Alanya Ticaret ve Sanayi Odası), BETUYAB (Belek Yatırımcıları Turizm Ortak Girişim A.Ş), ATB (Antalya Ticaret Borsası), ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı), IMEAK (Deniz Ticaret Odası) ortaklık yapısı ile kurulan Antalya Tanıtım A.Ş tarafından düzenleniyor.

77 gün sürecek olan etkinlik kapsamında alışveriş yapan tüketiciler; Akbank, Aktif Bank, Albaraka Türk, Anadolu Bank, Deniz Bank, Fiba Bank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, ICBC Turkey Bank, Şeker Bank, Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Turkish Bank, Turkland Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın kredi ve banka kartlarıyla yaptıkları her 25 TL’lik alışverişte bir çekiliş hakkı kazanacaklar.

Tüketiciler, bankalar üzerinden yürütülecek çalışma ile her 25 TL’lik harcama karşılığında herhangi bir başvuruya gerek kalmadan Milli Piyango İdaresi’nin izni ile gerçekleştirilen çekilişe katılabilecekler. Akaryakıt, vergi, harç, ceza ödemeleri, sigara ve alkollü ürün alımları için yapılan ödemeler ise kampanyaya dahil olmayacak. Organizasyon süresince yapılan harcamalar sonucunda şanslı katılımcılara ise 7 otomobil, 7 televizyon, 7 tablet, 77 bisiklet, 777 basketbol topu hediye edilecek.

Booking.com