image06

Antalya, ATM Dubaı Uluslararası Turizm Fuarı’ndaATM Dubai Turizm Fuarı 23. kez kapılarını turizm profesyonellerine açtı. 25 Nisan 2016’da başlayan fuar 28 Nisan’da sona erecek. 4 gün süren fuar, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Kuzey Afrika, Hindistan ve  Uzakdoğu ülkelerinden de ziyaretçi alıyor.


2015 yılında 86 ülkeden 2800 katılımcının yer aldığı fuarı 26.000 kişi ziyaret etti. Fuarın resmi rakamlarına göre fuar kapsamında yapılan anlaşmalardan oluşan iş hacmi 2,5 Milyar USD.


Türkiye standı, Bakanlık ve özel alanlar ile birlikte 2000 m2 alanda yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 700 m2 alanda acente, otel ve destinasyonlarla birlikte hat ve ebru sanatı sunumları ve  farklı etkinlikler ile tanıtım çalışmaları yapıyor. Fuar giriş alanında “Home of” konseptli görseller yoğun olarak kullanılmış.


Antalya standında, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından yapılan promosyon ürünleri ve Antalya Tanıtım A.Ş. CD, kent rehberleri ve katalogları dağıtılıyor. Edinilen bilgilere göre Antalya’ya Ortadoğu ülkelerinden direk seferler düzenlenmesine yönelik, THY ve Pegasus Havayolları çalışmalar yapıyor. Dubai Tanıtma Müşaviri Salih Özer ile yapılan görüşmede Ortadoğu pazarında etkin medya mensuplarının Antalya’da ağırlanması yönünde çalışmalara başlandı.


Bursa, İstanbul, İzmir, Karadeniz Bölgesi ve Ankara özel tasarımlı stantlarla fuarda yer aldılar. Özellikle İstanbul merkezli acentelerin yer aldığı fuarda Antalya’dan Akay Travel fuarın ilk gününde yeni piyasaya sundukları dinamik paket satışlarını fuarda uygulamaya başladı.


Geçtiğimiz yıl Ortadoğu ülkelerinden 2,5 milyon ziyaretçi Türkiye’ye geldi. Kalış süreleri uzun ve turizm harcamaları yüksek. Ortadoğu pazarının en çok tercih ettiği destinasyonlar İstanbul, Bursa, Konya  ve Karadeniz Bölgesi. Tercihlerinde iklim, güvenlik, bilet ve konaklama fiyatları, eğlence ve alışveriş seçenekleri, ortak inanç, kültür yapısı ön planda geliyor. Fuarın ilk iki gününde Avrupa stantlarına olan ilginin yoğun, Türkiye alanına olan ilgininse geçtiğimiz yıla göre düşük olduğu ifade ediliyor.


Fuarda yer alan acente ve otel yetkilileri rezervasyonların geçtiğimiz senenin altında seyrettiğini, beklentilerinin son dakika satışlarında olduğunu ifade ediyorlar. Ancak fuarın ilk günlerinde edinilen izlenim pazar kaybının yaşanacağı yönünde.


AKTOB Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Erkan Yağcı ve Ankara Kongre Bürosu Koordinatörü Seçim Aydın (Arabian Travel Market) Dubai'de.

Booking.com