image06

Antalya, "Herşey bıraktığınız gibi duruyor" diyecekTurizmciler ve belediye başkanlarıyla buluşan Antalya Valisi Karaloğlu, 'tek çatı altında tanıtım' yapılmasını talep etti. ITB Berlin'de çok büyük bir basın toplantısı gerçekleştirilerek, "Sevdiğiniz, bildiğiniz Antalya neyse bugünkü Antalya'da o. Her şey bıraktığınız gibi duruyor" mesajı verilecek.

Turizmde 2017'yi toparlanma ve büyüme yılı olarak gören Antalya'da, Mart ayında büyük bir tanıtım atağı başlıyor. Antalya, önce 8-12 Mart tarihlerinde Almanya'da ITB Berlin Turizm Fuarı'nda, ardından 14-16 Mart tarihlerinde Rusya'da MITT Moskova Turizm Fuarı'nda 19 ilçesiyle adeta tanıtım çıkarması yapacak. Yoğun Mart ayı programı öncesi düzenlenen Turizm Fuarlarına Katılım Değerlendirme Toplantısı'nda Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 'tek çatı altında tanıtım' vurgusu yaptı. Fuarlara hemen her ilçenin bireysel olarak katılmasını eleştiren Karaloğlu, ortak strateji ve koordineli çalışmanın önemine değindi. Fuarlara katılım sağlayan firmaların sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bilgi verdiğini hatırlatan Karaloğlu, bundan sonraki süreçte taleplerin il müdürlüğüne de bildirilmesini istedi. Karaloğlu, "Güçlerimizi birleştiremezsek, aynı hedefe kilitlenemezsek emeğimize de paramıza da yazık olur" diye konuştu. Destinasyon tanıtımının önemine dikkat çeken Karaloğlu, "Öyle bir marka oluşturalım ki Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşanan olumsuzluk, bizi etkilemesin" dedi.

Berlin'deki fuarda Türkiye standının içinde Antalya'nın büyük bir bölümü olacağını belirten Vali Karaloğlu, "Sanki bağımsızmış gibi ama yine büyük Türkiye markası altında bir Antalya destinasyonu içinde fuara katılacak olan otel ve firmalarımız olacak. Bu sene daha güçlü bir kadroyla Almanya'da var olmak istiyoruz. Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu da fırsat bulabilirse katılma niyeti olduğunu söyledi. Bu sene Berlin'de ciddi bir Antalya tanıtımı, Antalya çıkarması olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Algı ve İmaj Çalışmaları

Geçen seneki rakamlara göre Batı Avrupa'dan gelen turist sayısının bir miktar düştüğünü hatırlatan Vali Karaloğlu, "Bunu mutlaka geri almamız gerekiyor. Geri alma konusunda şu anda Almanya ve Hollanda'da Büyükşehir Belediye Başkanımızın liderliğinde algı ve imaj çalışması yapan bir ekibimiz var. Bu fuarla beraber algı ve imaj operasyonunu da tamamlamış olacağız. Hedefimiz 2016'dan daha iyi bir turizm sezonu geçirmek ve Batı Avrupa'da Almanya, Hollanda, Belçika, İskandinav ülkeleri ve İngiltere bizim için önemli pazarlar" dedi.

'Antalya'ya Gelmeye Devam Edin'

Vali Karaloğlu, fuar süresince yapılacak tüm görüşmelerde güvenlik endişelerine karşı şu mesajların verileceğini anlattı:

"2014- 2015'de sizin sevdiğiniz, bildiğiniz Antalya neyse bugünkü Antalya'da o. Antalya'da bir şey değişmedi. Güvenlik de, Antalya'daki turizm kalitesi de, turizmle iştigal eden- çalışan insan kalitesi de değişmedi. Kentteki o sıcak, misafirperver Antalya halkı da değişmedi. Her şey bıraktığınız gibi duruyor. Lütfen Antalya'ya gelmeye devam edin. Bizim vereceğimiz mesaj bu. Güvenlikle ilgili bizim sorunumuz yok ki onu düzeltmeye çalışalım. Şu anda Antalya dünyanın en güvenli şehirlerinden biri, öyle kalsın diye de tüm arkadaşlarımızla ciddi bir mücadelemiz var. Bunu anlatmaya çalışacağız."

Birebir Markaj

ITB Berlin'de çok büyük bir basın toplantısı gerçekleştirileceğini söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, Kempinski Adlon Berlin Hotel'deki toplantıda Alman ve fuara katılan diğer uluslararası basın kuruluşlarına Antalya'nın güvenli bir şehir olduğu, deniz- kum- güneş turizminin dışında tarihi, kültürü, sanatı, gurmesi gibi her şeyin de olduğunun anlatılacağını kaydetti. TUİ, Thomas Cook, Öğer gibi büyük tur operatörleriyle de görüşmeler yapılacağını anlatan Duran, şöyle konuştu:

"Bu görüşmelerimizde Alman menşeli şirketler de yanımızda olacak. Antalya destinasyonunu daha iyi hale nasıl getiririz onun çalışması içindeyiz. Ayrıca tüm oteller ITB Berlin boyunca birebir kontaklarıyla, hatta daha önce kalmış yabancı konukları birebir davet etmek dahil olmak üzere çok ciddi bir atak var. Almanya'da erken rezervasyonlar çok yavaş gitmekle beraber nisan- mayıs sonrasında son dakika bir hareketlenme bekliyorum. Çünkü rakip ülkeler ciddi doluluğa ulaştı ve fiyatları pahalılaşmaya başladı. Yine ciddi bir kesimi, en azından 2016 kadar misafiri koruyacağımıza inanıyorum."

Kaynak: http://www.turizmdebusabah.com/haberler/antalya,-hersey-biraktiginiz-gibi-duruyor-diyecek-83076.html
Booking.com