image06

Antalya ITB Berlin'e Çıkarma YaptıTürkiye’nin en çok turist ağırlayan kenti Antalya, bu yıl erken rezervasyon taleplerine de yansıyan Almanya pazarındaki yüzde 50-70’lere varan orandaki artışın verdiği moralle ITB Berlin’e çıkarma yaptı.

Antalya’dan ITB Berlin’e katılacaklar için geçen yıllarda 2 olan uçak sayısı, bu yıl 4’e çıkarıldı. Antalyalı turizmciler, Corendon Havayolları’na ait 2, SunExpress Havayolları’na ait 2 olmak üzere toplamda 189’ar kişilik 4 özel uçakla Berlin’e geldi. Diğer turizmcilerle birlikte Antalya’dan gelenlerin sayısının 800 olduğu bildirildi.


Almanya’dan 2015 yılında 3 milyon turist ağırlayan Antalya, 2016’da yüzde 34 düşüşle 1 milyon 975 bin, 2017’de de yüzde 16’lık düşüşle 1 milyon 658 bin turist sayısına gerilemişti. Türk turizm sektörü temsilcilerine göre, yüzde 60 ile 80 arasında, Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig’in açıklamasına göre ise yüzde 69 oranında artış gösteren erken rezervasyon rakamlarına göre, bu yıl Türkiye’ye en az 4 milyon Alman turist bekleniyor. 4 milyon turistin, 3 milyona yakınını da Antalya hedefliyor.


Antalya için 1000 Metrekare


Fuara 5 kıta ile 180’den fazla ülkeden 109 bini ticari ziyaretçi olmak üzere toplam 160 bin kişinin katılması bekleniyor. Türkiye, 7 milyon euroluk ciro hedeflenen ITB Berlin’e, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde 3 bin 79 metrekarenin üzerinde stantla katılım sağladı. Bu yıl Antalya başta olmak üzere İstanbul ve Muğla’nın da aralarında olduğu kentler, bu alan içinde daha etkin ve özel konuma sahip olacak. Antalya’nın tanıtımının yapılacağı stant alanı ise 1000 metrekare.Kaş'tan Gazipaşa'ya


Antalya, fuarda Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar dünyaca ünlü sahilleri, konsept ve hizmet kalitesiyle otellerinin tanıtımının yanı sıra futboldan golfe, kongreden gastronomiye, Likya yollarından St. Paul antik yollarına, yaylalarından Toroslar’daki doğa alanları ile doğa sporlarına Manavgat, Kurşunlu, Düden gibi şelalelerinden Köprülü Kanyon, Göynük, Düden gibi kanyon ve rafting alanlarına Perge, Aspendos, Patara, Termessos, Kaleiçi gibi onlarca antik kentinden Yörük kültürüne kadar her yönüyle ITB Berlin’de temsil edilecek. Fuarda, Alman pazarı başta olmak üzere Avrupa’nın tüm pazarlarına da tanıtım imkanı bulunuyor.

Hepsi Berlin'de


Türkiye fuar dolayısıyla Truva Atı’nı, Kapadokya’nın peri bacalarını, İzmir’in saat kulesini, Antalya’nın Apollon tapınağını, İstanbul’un Galata kulesini Berlin’e taşıdı. Türkiye standında bir de sanatçı mahallesi oluşturuldu. Geleneksel el sanatlarının tanıtılacağı mahallede hat, çini, ebru, cam, çömlek ve kazaz (tel işleme) sanatçıları çalışmalarını sergiliyor.

Booking.com