image06

Antalya, Miami ile Kardeş Şehir OluyorAntalya ile Miami arasındaki “Kardeş Şehir” anlaşması resmilik kazandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kardeş şehir protokolüne yarın ABD’nin Miami kentinde imza atacak.

Biri Tükiye’nin turizm başkenti, diğeri ise dünya starlarının göz bebeği, Amerika’nın en gözde tatil bölgesi… Antalya ile Miami artık kardeş şehir oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Antalya-Miami kardeş şehir projesinin, her iki kentin meclisleri tarafından kabul edildiği belirtildi. Bu çerçevede Türel’in, Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado’nun davetiyle Miami’ye gidiyor.

A.A.’nın haberine göre 23 Mayıs Salı günü Miami Belediyesi’nde gerçekleştirilecek Antalya-Miami kardeş şehir anlaşması imza töreninde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Miami Belediye Başkanı Tomas Regalado iki şehir adına imza atacak.

Amaç, iki şehrin ticaretinin geliştirilmesi


ABD’nin turizm merkezi Miami ile Türkiye’nin turizm merkezi Antalya arasında imzalanacak kardeş şehir anlaşmasının, şehirler arasında ticaret, turizm, eğitim ve kültürel ilişkilerin gelişmesine, her iki ülkenin ve şehrin tanıtımına, iki kentte yaşayan halklar arasında karşılıklı anlayış, saygı ve dostluğun gelişmesine, iki kentin ekonomik refahının ilerletilmesine katkı sağlaması amaçlanıyor. Birçok ortak noktası bulunan iki turizm kentinin sinerjisinin birleşmesiyle, dinamik bir kardeş şehir ilişkisi yürütülmesi hedefleniyor.

24 Mayıs Perşembe günü Florida’nın Bradenton kentine geçecek olan Türel’in, Başkan Türel, Antalyaspor Koleji projesiyle ilgili olarak dünyanın en iyi spor akademilerinden biri olan IMG Academy’de de incelemelerde bulunacak.

Kardeş şehir nedir?


Kardeş şehir, coğrafi olarak uzakta olan yerleşim yerlerinin kültürel ve ticari alışveriş amacıyla oluşturdukları birlikteliktir. Kaydedilmiş ilk çağdaş kardeş şehir antlaşması Birleşik Krallık’ın Keighley şehri ile Fransa’nın Poix-du Nord şehirleri arasında 1920 yılında imzalanmıştır.

Kaynak: http://www.turizmglobal.com/antalya-miami-ile-kardes-sehir-oluyor
 
Booking.com