image06

Antalya Tarihi Kültürü ve Arkeolojisi Sertifika Programı


Koç Üniversitesi AKMED (Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi) tarafından bu sene ilk defa tarih, kültür ve arkeoloji üzerine bir sertifika programı 4 Kasım – 2 Aralık 2017 tarihlerinde Antalya’nın kalbi, tarihi Kaleiçi’nde gerçekleştirilecektir.


Ülke turizmine katkı sağlaması düşünülen etkinlik 5 hafta süresince Cumartesi günleri AKMED’de yapılacaktır. Katılımcılar bu süre zarfında öğleden önce konunun uzmanlarından Antalya ve çevresinin kültür tarihi hakkında AKMED seminer salonunda teorik bilgiler alacak ve aynı gün öğleden sonra yapılacak ören yeri gezilerine katılacaklardır.


Yirmi kişiyle sınırlı program sadece turizm profesyonellerine (rehberler, tur operatörleri, işletmeciler) açıktır. Özellikle Antalya ve civarını iyi bir şekilde tanıtmayı amaçlayan etkinlik katılımcılarının mesleki kariyerlerine katkı sunmayı amaçlamaktadır.


Yoğun bir başvuru olacağı öngörüldüğünden ilk başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Talebin yoğun olması durumunda programın 2018 yılı içerisinde yinelenmesi planlanmaktadır.

 

Eğitim Dili : Türkçe


Eğitmenler : 
Üniversitelerin arkeoloji, tarih ve sanat tarihi bilim dallarında konusunda uzman akademisyenler


Programın İçeriği :


AKMED’in Sertifika Programı’nın içeriğini merkezin seminer salonunda verilecek dersler ile Eski Antalya yani günümüz Kaleiçi’ne ve çevredeki Karain Mağarası, Perge gibi önemli arkeolojik merkezlere ve Antalya Müzesi’ne yapılacak geziler oluşturmaktadır. 60 dakika süreli dersler power point sunumlar eşliğinde interaktif metodla yapılacaktır. Program, turizm, kültürel miras çalışmaları ve Antalya ve çevresinin tarihi coğrafyası ile başlamakta, kentin kuruluşundan geç Antik dönem sonrasına kadar dönemleri ele almaktadır. Daha ziyade kentin sosyal ve kültürel yaşamına odaklanan program, ayrıca kentin yönetim, ulaşım ve antik yapılarını görseller eşliğinde detaylı bir şekilde ele almaktadır. Program, geç Antik dönem sonrası Bizans, Hristiyan kültürü, Beylikler, Selçuklu dönemlerini kapsamakta ve Osmanlı dönemini ile son bulmaktadır.


Kazanımlar :


Bu program turizm profesyonelleri için oluşturulmuştur. Genel amaç Antalya ve yakın çevresinin arkeolojisini, tarihini, kültürel mirasını tarihöncesinden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar konunun uzmanı akademisyenler tarafından ilgililere sunmaktır.  Bu amaçla bir yandan teorik sunumlar yapılacak, öte yandan sunumlarla verilen bilgiler alan gezileriyle pekiştirilecektir. Katılımcılar arkeoloji, sanat tarihi, tarih, kültürel miras, mimarlık tarihi, sürdürebilir turizm alanında yapılan araştırmaları konunun uzmanları aracılığıyla tartışma olanağına sahip olacaklardır. Program sonunda katılımcıya bir sertifika verilecektir.


Yükümlülükler :


Katılımcıların tüm derslere, müze ziyareti ve gezilere katılımı beklenmektedir.


Ders Materyalleri :


Antalya tarihi, arkeolojisi ile ilgili kitap ve makaleler için linkler ve okuma listesidir.


İletişim :


Sertifika Programı hakkında akademik konular için Tarkan Kahya tkahya@ku.edu.tr, lojistik konular için Tuba Ertekin tertekin@ku.edu.tr e-posta adresine sorularınızı iletebilirsiniz.


Önemli Tarihler :


15 Haziran 2017 Başvuruların açılması


15 Eylül 2017 Son başvuru tarihi


20 Eylül 2017 Kabul edilen adaylara e-posta ile bilgi verilmesi


25 Eylül 2017 Kabul edilen adayların cevap vermeleri için son gün


3 Ekim 2017 Kayıt ücretinin ödenmesi için son gün


4 Kasım 2017 Programın başlangıcı

 

akmed.ku.edu.tr

Booking.com