image06

Antalya'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 KoyAntalya’nın kıyıları görünen güzelliğinin yanı sıra bildiğimiz ama henüz keşfe çıkmadığımız ya da gizli kalmış birçok koya sahip. Yazın gelmesiyle beraber hepimizde ‘Geçen yaz fırsat bulup gidememiştik, bu sene ayak basmadık yer bırakmayacağım” düşüncesi oluşmaya başladı. Bizler de sizin için mutlaka görmeniz gereken 7 koyu listeledik. Bu koylardan bazılarına sadece deniz yolu ile ulaşım var, bazıları ise dağların eteklerinde saklı.

1. Kekova


Ulaşılması zor ama bir o kadarda güzel bir koy Kekova, bir batık kent olan Dolkisthe Antik Kenti’nin üzerinde yüzebilirsiniz. Mavisine hayran kalacağınız bir denize sahip. Kekova adasına ulaşım teknelerle sağlanmaktadır, ulaşım için Kaş veya Demre’den tekne turu satın almanız gerekiyor.


2. Adrasan Suluada


Adrasan’dan tekne ile ulaşabileceğiniz Suluada koyu, size tam bir Maldivler deneyimi yaşatacak. İncecik ve bembeyaz kumu ile sakin ve huzurlu ortamıyla Antalya’nın bir numaralı koyu olmaya aday küçücük bir koy.


3. Hidayet Koyu (Kaş)


Zeytin ağaçları ile kaplı bu koyda yüzerken size caretta carettalar eşlik ediyor. Kaş’da bulunan bu koya, Kaş Limanından kalkan teknelere önceden rezervasyon yaptırarak ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir ayrıntı ise; burada sadece bir tesis var ve bu yüzden sadece belirli sayıda ziyaretçi kabul ediliyor.


4. Gökliman Koyu


Denizin keyfini çıkarabileceğiniz Gökliman Koyu'nda, Likya dönemine ait kalıntıları da görmeniz mümkün. Dağların arasında kalan koyda, Finike Belediyesi’ne ait bir tesis bulunmakta.


5. Korsan Koyu


Korsan Koyu, hem kamp yapabileceğiniz hem Akdeniz’in doğal güzelliklerinin tadını çıkarabileceğiniz bir koy. Korsan koyundan aynı zamanda tarihi Likya yoluna doğru yürüyüşe çıkabilir, Gelidonya fenerine tırmanabilirsiniz.


6. Fırnaz Koyu


Kalkan’dan ulaşılan Fırnaz Koyu için gizli kalmış cennet dersek abartmış olmayız. Mavinin her tonunu görmenize olanak sağlayan Fırnaz Koyu’nun bazı yerlerine karadan ulaşım mümkün olmadığı için tekne turu satın alabilirsiniz.


7. Faselis (Phaselis) Antik Kenti ve Koyu


Çam ve sedir ormanları arasında, tarihi bir koy Phaselis. Antik Çağ’ın ünlü liman kenti; size tarih ve doğa ile iç içe olabileceğiniz rüya gibi bir seyahat vadediyor. Antalya merkeze çok yakın olması sebebi ile hafta sonlarınızı değerlendirebilirsiniz.


Bonus: Sazak Koyu (Balayı Koyu)


Doğanın Antalya'ya hediye ettiği muazzam bir koy Sazak Koyu. Sazak Koyu'nu yüksek tepelerden izlemek doyumsuz bir aktivite. Doğal ve korunaklı bir yapıya sahip olan Sazak Koyu, mavi yolculuk kaptanları tarafından ‘Balayı Koyu' olarak isimlendirilmiş. Sazak Koyu'na Çıralı ve Adrasan'dan teknelerle bir saatte ulaşabilmek mümkün. Ayrıca Adrasan'dan araçla da Sazak Koyu'na gidebilirsiniz.

Booking.com