image06

Antalya’ya Yeni Müze Müjdesi

 


Antalya Arkeoloji Müzesi’nde Perge Antik Kenti kazılarında çıkartılan yeni heykellerin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, dünyanın anlı şanlı müzelerinde Türkiye’den çalıntı eserlerin sergilendiğini belirterek, bu eserlerin iade edilmesini istedi.

Antalya Arkeoloji Müzesi’nde Perge Antik Kenti Severuslar Meydanı ve Batı Kapısı’nda 2014 yılından bu yana sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılan yeni heykellerin bulunduğu alanın açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç’in de katılımıyla yapılan törende, Bakan Avcı Perge’den bugüne kadar çıkartılan diğer tüm eserlerin bulunduğu alanları da gezdi.

‘Zenginliklerimizi Tanıma, Tanıtma Zaafımız Var’

Başka yerde olsa birazdan açılışı yapılan her bir heykelin bir tanesi için özel müze yapılacağını belirten Bakan Nabi Avcı, “Biz Antalya’da belki de dünyanın bu ölçek ve nitelikte heykel barındıran en büyük müzesindeyiz. Sadece biz değil Antalya’ya gelen milyonlarca turiste de burayı yeterince tanıtamıyoruz. Bu sadece bu müzeyle ilgili bir zaafımız değil, bu Türkiye genelinde zenginliklerimizi tanımak ve tanıtmak konusunda maalesef zaafımız var. Kütahya Çavdarhisar’da dünyanın en büyük bu ölçekte ayakta kalmış Zeus tapınağı var. Maalesef orada sanki sıradan bir buluntuymuş gibi yıllardır ne yerli ne yabacı turistlerimizin hak ettiği ölçüde ilgisini çekmiş" dedi.

‘Çalıntı Eserleri Geri Getirin’ Çağrısı

Dünyanın anlı şanlı müzelerinde ülkemizden kaçırılmış, çalıntı eserler bulunduğu ve bu eserlerin iade edilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Avcı, Avusturya’dan bir tarihçinin de Tunç Çağı’na ait boğa başı heykelini Türkiye’ye geri gönderdiğini ve bu hareketin diğerlerine de örnek olmasını istedi. Avcı, Türkiye’den kaçırılmış çalıntı eserlerin bir an önce geri iade edilmesi çağrısında bulundu.

Karayolları Alanıyla Birlikte Yeni Müze Müjdesi

Açılışı yapılan eserlerin insanlık ve Antalya tarihi için önemli olduğuna işaret eden Vali Münir Karaloğlu ise daha Antalya Müzesi yanındaki Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait sosyal tesislerin müzeye dâhil edilerek, yeni bir dünya çapında müze yapılması girişimlerine ilişkin çok önemli bir gelişme hakkında bilgi verdi.

Yeni müze projesinin çıktığını açıklayan Vali Karaloğlu, “Geçen hafta sayın genel müdürümüz teşrif ettiler imar ekibiyle beraber bir sunum yaptılar. İnşallah yeni müzede bu alana, Karayolları’nın yandaki arazisini de almak istiyoruz. Buradan ilan ediyoruz. Büyükşehir belediyemizin öyle bir teklifi var, eğer sizin de Ulaştırma bakanımız ve Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerimize desteğiniz olursa, büyükşehir belediye başkanımız karayollarına her türlü desteği vermeye hazır" diye konuştu.

Kaynak: http://www.mygazete.com/icerik_detay/antalyaya-yeni-muze-mujdesi

Booking.com