image06

Cumhurbaşkanı Erdoğan EXPO 2016 alanında incelemelerde bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da bu yıl 23 Nisan'da açılışı yapılacak olan EXPO 2016 Antalya sergi alanında incelemelerde bulundu. Projeyle ilgili brifing alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana giriş kapısının önüne dikilen 945 yaşındaki zeytin ağacına can suyu verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk EXPO’su olan EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda inceleme yapmak üzere Aksu İlçesi’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Çelik ile birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Antalya Valisi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya milletvekilleri eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı VIP ve Basın Merkezi Binası’nda EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın ile Genel Sekreter Yardımcıları karşıladı.

Brifing salonuna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki bakanlara, bin 121 dönümlük alanda çalışmaları devam eden ve tamamlanan projeler hakkında detaylı brifing sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra alana geçerek aralarında Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Çocuk Adası, Restoranlar Sokağı, Yağmur Ormanları Serası, Kongre Merkezi çalışmalarını yakından gördü ve EXPO Tepesinden alanı izledi.

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı ana giriş kapısına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'in Ödemiş İlçesi Bademli köyünden getirilen 945 yaşındaki zeytin ağacının dikim törenine katıldı. Bademli'de 1071 yılında dikilen ve Türkiye'nin en yaşlı zeytin ağacı olan çapı 2.55 metrelik zeytin ağacına kürekle toprak atıp can suyu veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir ağaç. İnşallah burada da tutacağına inanıyoruz ve 2016 botanik bahçesinin en önemli zenginliklerinden olacak. Tarihi bugüne, bugünü de yarınlara ulaştıracak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ağaca can suyu verdikten sonra üzerinde, '6 bin yıldır Anadolu topraklarında yetişen ve zeytin varlığı ile 1000 yıldır barış, sağlığı ve mutluluğu sembolize ediyor. Bolluk, bereket, mutluluk ve bilgelik sonsuza dek yeryüzünden eksik olmasın. EXPO 2016 Antalya anısına bu zeytin ağacını dikiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan' yazılı yaş kütüğüne pirinç tabelayı çaktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra beraberindekiler ve EXPO çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

Kaynak: http://www.expo2016.org.tr/haberler/TR/detay/cumhurbaskani-erdogan-expo-2016-alaninda-incelemelerde-bulundu-236
Booking.com