image06

EXPO 2016’da Suyun Dansı BüyüleyecekEXPO 2016 Antalya sergi alanı içinde 80 dönümlük bir alana yapılan EXPO Gölü’ne Türkiye’nin en büyük su, ses ve ışık sistemi yapıldı.


Göl içerisinde 30 metrelik bir alana yayılan fıskiyeler, 80 metre yüksekliğe kadar su pompalıyor. Pop star Tarkan’dan Mehter Marşı’na kadar farklı türdeki müzik ve ritimlerde sular adeta dans ediyor. Benzerlerinin Las Vegas, Dubai, Çin ve Malezya’da olduğunu söyleyen proje müdürü Haluk Kaplan su perdesinde geometrik şekillerin yanı sıra gerektiğinde 90 dakikalık bir maç yayınının dahi izlenebileceğini vurguladı.

Türkiye’nin ilk EXPO’su 23 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanırken, EXPO’larda olmazsa olmazlardan biri olan EXPO Gölü’nde sular dans edecek. Antalya’nın Aksu İlçesi’ndeki EXPO 2016 Antalya Sergi alanı içinde yapılan 80 dönümlük göle Türkiye’nin en büyük su, ışık ve ses sistemi projesi uygulandı.

80 Metreye Kadar Yükseliyor

Göl içerisine yapılan dev fıskiyeler 3 aylık bir çalışma ile göl içine yerleştirildi.  Onlarca fıskiyenin yer aldığı projenin ilk testi havanın kararmasından sonra yapıldı. Her biri 4 dakika olan, aralarında pop star Tarkan, klasik müzik ve Mehter Marşı’nın da yer aldığı 6 ayrı şarkının çaldığı testte, ana fıskiyede 80 metre yüksekliğe kadar ulaşıldı.

Türkiye’nin en büyük müzikli, danslı fıskiye sistemini yaptıklarını söyleyen proje müdürü Haluk Kaplan,  EXPO 2016 Antalya’da projeyi yapmaktan büyük bir kıvanç duyduklarını vurguladı. Sistemin uzunluğunun 30 metre olduğunu söyleyen Kaplan, “Çoğunlukla selenoid valfler, motor sürücüler, bilgisayar programları, spot lighltlar, lazer programları, lazer gösterileri ve projeksiyon gösterileri olan Türkiye’nin en büyük sistemini yapmış bulunmaktayız” dedi.

Müzikli Koreografi

Proje müdürü Kaplan sözlerine şöyle devam etti;

“Merkez fıskiye 80 metre yükseklik yapmakta. Diğer zoullarda farklı gruplar halinde 10, 20, 30, 40, 50 civarında diğer yükseklikler var. Müzikle kareografi yapılarak çok güzel su, ses, ışık oyunları yapmaktayız. Gece görüntüleri bilhassa çok atraktif olmakta ama gündüzleri de görsel bir su güzelliği sağlıyor.”

Lazerli su perdesinin 60 metre eninde ve 10 metre yüksekliğinde olduğunu söyleyen Kaplan, geometrik şekil ve oyunların yanı sıra projeksiyonlu her türlü videonun da gösterilebileceğini belirtirken, “Hatta canlı yayın ve maç yayınları bu su perdesinden yayınlanabilir. Bu şekilde çok fonksiyonel bir sistem yapmış bulunmaktayız” şeklinde vurgu da yaptı.

3D’li Robot Nozullar Kullanıldı

Proje müdürü, benzer sistemlerin Las Vegas, Dubai, Çin ve Malezya’da olduğuna işaret ederken, “Burada 3D dediğimiz üç yönlü hareket edebilen robot nozulları ilk defa Türkiye’de biz kullandık. Robot nozullarla üç yönlü hareket ettirerek tamamen görsel güzelliği artırmış bulunmaktayız” diye konuştu.

23 Nisan’da kapılarını 6 aylığına açacak olan EXPO 2016 Antalya sergi alanına gelen ziyaretçiler, su danslarını, Şakayık Tepesi ve EXPO Kulesi önündeki meydandan çok daha net bir şekilde izleyebilecek.

Kaynak: http://www.expo2016.org.tr/haberler/TR/detay/expo-2016-da-suyun-dansi-buyuleyecek-300 

Booking.com