image06

Fındıkkıran Yarı Yıl Tatiline Özel İki Temsille ANTDOB Sahnesinde“Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlanan Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) tarafından yarı yıl tatiline özel  2 Şubat Perşembe saat: 20.00’de  ve 4 Şubat Cumartesi saat: 15.00’te Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.


Tchaikovsky’nin bestelediği son bale olan eserin reji ve koreografisi Mehmet BALKAN’a ait. Türkiye’nin en başarılı orkestraları arasında gösterilen ANTDOB Orkestrası’nı şef Hakan KALKAN yönetiyor. Lale BALKAN’ın sahne yönetmeni olduğu eserin dekor tasarımı Gürcan KUBİLAY, kostüm tasarımı Aydan ÇINAR ve ışık tasarımı Mustafa ESKİ imzasını taşıyor.


Rüyada maceralı yolculuk

E.T.A. Hoffmann’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” öyküsünden uyarlama olan yapıtta, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosellmayer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

Güçlü dansçı kadrosu

İki perde olarak sahnelenen eserde  “Clara” rolünde Özde EREN ve “Fındıkkıran Prens” rolünde Tolga BURÇAK izleyici karşısında olurken, “Şeker Perisi”ni Iaroslova VOLKOVA, “Şeker Prens”i Yağızhan DANIŞ, “İyilik Perisi”ni Esra TANER, “Drosellmayer”i Evren İSKENDER, “Fındıkkıran”ı Umut ÇALTEKİN, “Clara’nın Erkek Arkadaşı”nı Yağızhan DANIŞ ve “Kral Fare”yi Cenk ŞAHİNALP canlandıracak.

Eserin 10, 15 ve 30 TL  olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinden ve www.biletiva.com internet adresinden temin edilebilir.

Booking.com