image06

İsrail'de 'Andriake Sinagogu' tanıtıldıAntalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığındaki Turizm Tanıtma Grubu’nun Tel Aviv Türk Kültür Merkezi’nde İsrailli basın mensuplarıyla buluşması sonrası, Arkeolog Prof. Dr. Nevzat Çevik'in kazı sırasında çektiği fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açıldı.

Anadolu’daki en eski Yahudi mabedi olan ve ilk kez tanıtımı yapılan “Andriake Sinagogu” İsrail basını tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

ATAV Başkanı Nizamettin Şen "Şalom el Israel cümlesiyle başlayan kitabenin de bulunduğu 1500 yıllık sinagog Anadoludaki en eski yahudi mabetidir. Akdeniz’in en önemli antik limanında ticaretin en önemli bölümünün yaşandığı yerde tam Granariumun yanında bulunan sinagog o dönemde bölgedeki zengin kültürün de göstergesidir” dedi.

İnanç turizmine büyük katkı sağlayacaktır

Demre Hristiyanlar için Aziz Nikolas’ın da yaşadığı ve kilisesinin bulunduğu, Aziz Paul’ün Hristiyanlığı yaymak için çıktığı yolculukta uğradığı limandır. Likya kaya mezarları ve 6.500 kişilik antik tiyatronun bulunduğu bir Likya Kenti olduğunu belirten Şen şöyle konuştu;

“Dünya Yahudileri için önemli olan bu Sinagogu tanıtmamız çok önemlidir. 7 kollu kandil Menorah bugüne kadar bulunanlar arasında çok önemli yapıdadır. Akdeniz Üniversitesi Profesörü Nevzat Çevik ve ekibinin üstün çalışmasıyla bulguların geçen yıl açılan Likya Müzesi’nde sergilenmesi Antalya ve bölge kültür ve inanç turizmine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Sergi, Tel Aviv Türk Kültür Merkezi’nde sergilenmeye devam ediyor.
Booking.com