image06

Japonlar iç mekânda bonsai bahçesi kuracakEXPO 2016 Antalya’ya katılmaya karar veren Japonya’nın iç bahçe heyeti Aksu İlçesi’ndeki sergi alanında yapacakları projenin detayları için alanı ziyaret etti. Japon heyet, 6 ay boyunca açık kalacak iç bahçede başta bonsai (minyatür ağaç) olmak üzere, farklı çiçek çeşitlerini de sergileyecek.

Türkiye’nin ilk EXPO’suna hem iç hem de dış mekânda iki bahçe açma kararı alan Japonya’nın geçen hafta alanı ziyaret eden dış bahçe heyetinden sonra iç bahçe heyeti de projelerine son şeklini vermek üzere Antalya’ya geldi.

Japonya’nın EXPO 2016 Antalya Yetkili Koordinatörü Seiichi Yokoi başkanlığındaki 6 kişilik heyeti EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül karşıladı. Heyet, Proje ve Yapım İşleri Direktörlüğü’nün alanla ilgili sunumunu izledi.

Türk halkının Japon halkına büyük bir saygı ve sevgi beslediğini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül, “Japonya’nın katılımcı olarak geleceğini öğrenince üniversite öğrencisi olan ve Japoncayı kendi imkânlarıyla öğrenen birçok genç bize başvurdu. Bunlar Japon filmleri ve müziklerini çok yakından takip eden gençler. Japonya’da da Türkiye’nin sevildiğini düşünüyoruz. Japonya’dan da bir grup gönüllü olmak için başvurdu. Önümüzdeki günlerde onlarla uzaktan gönüllü eğitimi başlatacağız. Bu eğitimin ardından Japonya’da EXPO 2016 Antalya’nın tanıtımını gönüllü olarak yapacaklar” dedi. Şengül, 8 dilde yayın yapmaya başlayan EXPO 2016’nın resmi web sitesinin 9’ncu dil olarak Japoncayı seçtiklerini belirtti. Şengül, Japon heyete Ünlüler Ormanıyla ilgili de bilgi verdi ve Japon sanatçıların da bu alana ağaç dikmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Japonya olarak EXPO 2016 Antalya’ya katılmaktan mutlu olduklarını ifade eden EXPO 2016 Antalya Yetkili Koordinatörü Seiichi Yokoi ise 6 ay açık kalacak Japon iç bahçesinde bonsai (minyatür ağaç) başta olmak üzere farklı türlerde çiçek çeşitlerini sergilemek istediklerini söyledi. Yokoi, “Bonsai Japon kültüründe çok önemli bir yere sahip. Bu kültürümüzü EXPO 2016 Antalya’da iç mekân bahçesinde oluşturacağımız bahçemizde sergileyerek ziyaretçilerle de paylaşmak istiyoruz” dedi.

Toplantının sonunda EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül  ziyaretin anısına Japonya’nın EXPO 2016 Antalya Yetkili Koordinatörü Seiichi Yokoi’ye şakayık desenli saat hediye etti. Japon heyet daha sonra bahçelerini kuracakları iç mekân bahçelerinde incelemelerde bulundu.
Booking.com