image06

Koyu Yeşil - Belgesel GösterimleriHer ayın ikinci perşembesi gerçekleşecek olan kültüre, çevreye ve kültürel çevreye dair belgesel gösterimlerden oluşan dizinin ikinci gösterimi yönetmen Kenan Özer’in “Şahmaran'ın Sözü” ve “Yarısı İnsan Yarısı Yılan” filmleriyle gerçekleşecek. Doğadabuan işbirliğiyle yapılacak gösterim ve söyleşi 9 Şubat Perşembe günü saat 19:00’da Antalya Kültür Sanat’ta başlayacak.


"Şahmaran; başlangıç ve sonun, doğum ile ölümün, iyi ile kötünün, insan ile yılanın birbiri içinde kaybolduğu binlerce yıllık bir efsanedir. Efsane, Anadolu’da, Ceyhan’da evlerde ninelerin, dedelerin ağzından süzülür, karışır Çukurova’nın bereketli topraklarına. Cebelinur Dağı’nın eteklerindeki Balkuyusu’nda, Yilankale’de ve Misis Köprüsü’nde efsane gerçeğe, gerçek efsaneye dönüşür."


Kenan Özer: 1981 yılında Üsküdar’da doğan Kenan Özer. 2000 yılında Ege Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü kazandı. Öğrencilik döneminde çekmiş olduğu filmler; “Yaman Yaşamışım” ve “Hayta” belgeselleri bir çok film festivalinde gösterime girip ödüllere hak kazandı.


2006 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Doğa Derneği ile tanıştı. Türkiye’nin Biyolojik çeşitliliği ve Doğası ile ilgili basın haberleri ve kısa filmler çekti. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı ve Coca Cola Türkiye'nin desteğinde ”Kayıp Masallar” projesininin Yönetmenliğini yaptı. Aylarca Yörük köylerini dolaştıktan sonra bir 'masal kitabı' ve Altın Portakal dahil bir çok uluslararası film festivalinde gösterilen, ödüller alan “Köse” filmine imza attı.


2011 yılında dostlarıyla birlikte iki farklı Şahmaran belgeseli çekti. Çukurova’nın bereketli topraklarında, dedelerin ve ninelerin ağızlarından Şahmaran Efsanesinin anlatıldığı “Yarısı İnsan Yarısı Yılan” adlı belgeseli TRT Belgesel Ödülleri’nde en iyi film ödülü alırken, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği son Şahmaran ustaları’nın efsaneyle olan ilişkilerinin anlatıldığı filmi “Şahmaran’ın Sözü” Kristal Klaket Film Festivali’nde özel seçkide yer buldu. Bu filmlerin de etkisiyle Şahmaran efsanesi Unesco'nun "Somut Olmayan Kültürel Miras" listesine dahil edildi.


2012 yılında T.C. Kültür Ve Tuzim Bakanlığı'nın desteğinde "Saklı Dil" isimli belgeseliyle Ege Bölgesi'nde yaşayan Alevilerin gizli dillerinin hikayesini anlattı. Bu filmi, İstanbul Film Festivali de dahil olmak üzere bir çok ulusal ve uluslararası film festivalinde izleyiciyle buluştu.


2014 yılında çektiği; Türkiyenin önemli doğal alanlarının, nesli tehlike altında olan bitki ve hayvan türlerinin anlatıldığı, “Henüz Çok Geç Değil” isimli TV programı 2015 ve 2016 yıllarında TRT Belgesel Kanalı’nda ekranlara taşındı.


TRT ekranlarında iki yıl boyunca aralıksız yayınlanan kültür sanat programı “Sanat Arası” programının görüntü yönetmenliğini yaptı. Yönetmen halen Anadolu’nun gitmedikleri yerlerine gitme, duymadıkları hikayelere tanık olma hayalleri ile kavrulmakta, yeni filmlerini düşlemektedir.


Tarih: 9 Şubat 2017, Perşembe. Saat:18:30
Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No:60 Muratpaşa (Eski ATSO Binası)
Tel: (0242) 242 0 257

Booking.com