image06

Kürşat Başar’la “Sevgi, Hoşgörü ve Demokrasi Üzerine”


 
Demokrasiden aşka, sinemadan müziğe, kültürün ve sanatın her dalından gündelik yaşamın tüm ayrıntılarına kadar çeşitli konu ve konukları, Antalyalılarla buluşturan Muratpaşa Belediyesi, geçtiğimiz yıl medyada da büyük ilgi gören Popüler Kültür Konuşmaları’na devam ediyor.

Popüler Kültür Konuşmaları'nın Ocak ayı konuğu ise gazeteci, yazar, televizyoncu ve müzisyen kimliğiyle her kesimin büyük takdirini kazanan Kürşat Başar. “Sevgi, Hoşgörü ve Demokrasi Üzerine”  bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaşacak olan Kürşat Başar,  28 Ocak Cumartesi saat 18.00’de Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda Antalyalılarla buluşacak. 

Muratpaşa Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl alanında uzman, gazeteci, yazar, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan konukları ile başlattığı Popüler Kültür Konuşmaları bu yıl da devam ediyor. Ahmet Hamdi Tanpınar anısına 28 Ocak Cumartesi günü saat 18.00’de Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleşecek Popüler Kültür Konuşmaları'nda çok yönlü çalışmaları belleklerimizde yer eden gazeteci, yazar, televizyoncu ve müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Kürşat Başar, “Sevgi, Hoşgörü ve Demokrasi Üzerine” konuşma yapacak. 

Söyleşilerin geçtiğimiz yıl büyük ilgi gördüğünü ve 2017 yılı içerisinde de devam etmesi yönünde talep geldiğini belirten Muratpaşa Belediyesi yetkilileri, “Kürşat Başar’ın konuk olacağı Ocak ayı Popüler Kültür Konuşmaları’nı yazar Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenliyoruz. Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden olan ve edebiyatımızın başyapıtları arasında yer alan ‘Huzur’un yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar, çocukluğunun bir bölümünü Antalya’da geçirmiş. Babasının görevi gereği 1916 yılının sonbaharında Antalya'ya gelen ve Antalya Sultanisi'nde (Lise) öğrenimine devam eden Ahmet Hamdi Tanpınar, o günlere dair anılarını ‘Huzur’ romanında ve ‘Antalyalı Genç Kıza Mektup’ta anlatmıştır. Tanpınar yazılarında, şiiri ve edebiyatı sevmesinde Antalya'da geçirdiği güzel günlerin büyük katkısı olduğundan da sık sık söz etmektedir.  Bu nedenle Ocak ayı söyleşimizi, Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlemek ve kent yaşayanlarını Kürşat Başar ile buluşturmak istedik” diye konuştu.

Kürşat Başar kimdir?

Kürşat Başar; 1963 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olan sanatçı, aynı fakültede yüksek lisansını tamamladı. Gazetecilik hayatına Hürriyet gazetesinde çalışarak başladı.

Hürriyet Gösteri, Güneş, Aktüel, Tempo, Yeni Yüzyıl, Star, Akşam, Cumhuriyet gibi yayınlarda köşe yazarlığı, editörlük ve yöneticilik yaptı. TRT FM, Power FM ve PowerXL’de radyo programcılığı yaptı. TRT’de TV kanallarına adımını atan Kürşat Başar, Kanal 6’da “Tempo”, Star TV’de “Her Şey Yolunda”, Cine 5’te “Başka Yerde Yok”, Kanaltürk’te “Kürşat Başar’la…”, ve CNN Türk’te “Kürşat Başar’la Yaz Sohbetleri” adlı programların sunuculuk ve yapımcılıklarını üstlendi.

“Kış İkindisinin Evinde”, “Konuştuğumuz Gibi Uzaklara”, “Sen Olsaydın Yapmazdın Biliyorum”, “Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları”, “İğreti Yaşamlar”, “Başucumda Müzik”, “Doğan Hızlan: Bir Roman Kahramanı”, “Çok Güldük Ağlamayalım” adlı kitapları yayımlanan Kürşat Başar, Türkiye’nin en çok takip edilen yazarlarından biridir.

Tenor ve soprano saksafon çalan sanatçı, Mayıs 2012’de Esen Entertainment etiketiyle çıkan ilk albümü “Keşke Burada Olsaydın”da Türkiye’nin en önemli sesleriyle bir araya gelerek unutulmaz şarkıların caz yorumuyla, müzikal serüvenine farklı bir çerçeve kazandırdı.
Şubat 2016’da “Kaldığımız Yerden” isimli yeni albümünü müzikseverlerle buluşturdu.


Tarih: 28 Ocak 2017
Saat: 18.00

Moderatör: Serdar Taşçı
Ahmet Hamdi Tanpınar Anısına…

Yer: Muratpaşa Kültür Salonu
Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No: 63 Muratpaşa
Booking.com