image06

Lara'dan Konyaaltı'na Yeraltı MetrosuAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yeni Ulaşım Master Planında Antalya'ya metro hattı yapımının planlandığını bildirdi.

ATSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı, Bellis Deluxe Hotel'de yapıldı. Toplantıya Başkan Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay, Büyükşehir genel sekreter yardımcıları, bürokratları ile ATSO üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Türel, turizmde yaşanan gelişmelerle ilgili "Bardağın dolu tarafından bakalım" mesajı verdi. Başkan Türel, "Şöyle baktığımızda ´Turizmde işler iyi gidiyor´ elbette diyemeyiz. Ama bardağın yarısı boş, yarısı dolu ise dolu tarafını da inkar etmeyeceğiz. Moralleri bozmamalıyız. Biz iyi bir şey olduğunda çok sevinmediğimiz halde, biraz kötü bir şey gördüğümüzde de feryat etmeye başlıyoruz. O yüzden diyorum ki rahat olun. Önümüzdeki seneye biraz daha iyimser bakalım. İşte Rusya ile kriz bitti, en az 2 milyon daha Rusya´dan turist gelmesi ihtimali var" diye konuştu.

'Umudumuzu Kaybetmemeliyiz'

Yurtdışında turizm sektöründe yaptıkları çalışmaları da anlatan Türel, "Oturarak ayağımıza turist bekleyemeyiz çalışmak zorundayız dedik ve oralara gittik. Turizm örgütlerimizin duayenleriyle, örgüt başkanlarıyla, hepsiyle birlikte bu çalışmayı yaptık. Gelen turist sayısındaki azalma yüzde 50'lere birçok pazarda çıkıyorken bizim gittiğimiz Almanya'da, hatta İngiltere´de yüzde 25'ler oranında kaldı. Demek ki çalışınca oluyor" dedi.

ATSO'ya Çağrı

Başkan Türel, ATSO´ya önemli bir çağrıda da bulundu:

"İşte size somut proje. Bunu dünyada bütün ticaret ve sanayi odaları yapıyor. Gelin siz yapın. 4 tane otobüs bulalım. Ticaret odası bulsun, bunlar 25 milyonluk bütçe ile çok rahat yapılabilecek işler. Bunları sight-seeing denilen günlük gezi turları halinde düzenleyelim. Ticaret odası bunu hemen yapabilir. Çok büyük paralar değil. Avrupa´da gördüğünüz şehir turları otobüslerini ticaret odası gelsin, işletsin. Biz de UKOME´den kararını alalım. Ticaret odasının da Antalya´da turizme yönelik somut bir proje yapacağını ortaya koymuş olalım."

'Lara'dan Konyaaltı'na Yeraltı Metrosu'


Yeni Ulaşım Master Planı ile ilgili de detayları açıklayan Başkan Türel, "Yeni Ulaşım Master planımızda Ulaştırma Bakanlığı kabul ederse metroyla tanışacağız. Lara'dan Konyaaltı´na yeraltı metrosu olabilir" dedi.

Başkan Türel, konuşmasının ardından ATSO üyelerinin sorularını yanıtladı. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile ATSO Meslek Komite üyeleri oluşturulan komisyonlarda toplantılar yaparak Antalya için yapılacak çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Booking.com