image06

Uğur Erdener IOC Asbaşkanı olduTürkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanlığına seçilen ilk Türk oldu.


Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 2-4 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 129. IOC Genel Kurulu'nda asbaşkanlığa Uğur Erdener seçildi. Erdener, Rio de Janeiro Yaz Olimpiyatlar’ına saatler kala Asbaşkanlığa seçilerek, bu göreve getirilen ilk Türk spor adamı oldu.

Türk sporuna birçok alanda hizmet eden ve uluslararası spor alanında önemli görevler üstlenen Uğur Erdener TMOK başkanlığını 2011’den beri yürütmekte ve 2008 yılından bu yana da IOC üyesi olarak görev yapmaktadır.

Uğur Erdener kimdir?

1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mezun olan Erdener ihtisasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladı. Profesyonel yaşamının tümünü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürdü. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 1996 yılında doçent, 2001’de profesör oldu. 2007-11 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi rektörlüğünde bulundu.

1983'ten 2008'e kadar aralıksız olarak Türkiye Okçuluk Federasyonu başkanlığını yürüten Erdener, 2005 yılında Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) Başkanlığı'na seçildi. Böylece bir olimpik spor dalının dünya başkanlığına seçilen ilk ve tek Türk spor adamı oldu. Erdener'in başkanlığı sırasında FITA'nın adı Dünya Okçuluk Federasyonu olarak değiştirildi. Ağustos 2008'de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) Pekin'de yapılan 120. Genel Kurulu’nda IOC üyesi oldu. 13 Nisan 2011 tarihinde Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi (TMOK) başkanlığına seçilen Uğur Erdener halen bu görevi yürütmektedir.

Booking.com