image06

Yeni Yılın İlk Temsili “Saraydan Kız Kaçırma”

 


Antalya Devlet Opera ve Balesi, 3 Ocak Salı ve 5 Ocak Perşembe akşamları saat: 20.00’de Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü “Saraydan Kız Kaçırma” operasını sahneleyecek.  Orkestra yönetmenliğini Alexandru Samoila ve Ömer Yöndem’in yapacağı eseri İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Haldun Özörten sahneye koyuyor.

Eserin dekoru Çağda Çitkaya, kostümü Gürcan Kubilay imzasını taşırken, koro yönetmeni Mahir Seyrek, koreografi Serhat Nüfuşçu ve ışık Fuat Gök tarafından hazırlandı.


Mozart’ın 1782 yılında bestelediği Saraydan Kız Kaçırma operası, Türkiye ve Türk Müziği ile ilgili yazmış olduğu eserlerin en başında geliyor. 17. yy'da Avrupa’yı etkileyen “Türkomanya” akımı etkisinde en çok eser vermiş bestecilerden olan Mozart, Saraydan Kız Kaçırma operasında insanseverlik ilkesi ve Türk bağışlayıcılığına vurgu yapıyor.


Üç perde olarak sahnelenecek eserde “Belmonte” rolünü Devrim Demirel, “Constanze” rolünü 3 Ocak’ta Aslı Ayan, 5 Ocak’ta Esra Çetiner,  “Blondchen” rolünü Işılay Meriç Karataş, “Pedrillo” rolünü 3 Ocak’ta Ercan H. Uğur, 5 Ocak’ta Ferdi Uslu, “Osmin” rolünü 3 Ocak’ta Şafak Güç, 5 Ocak’ta Engin Suna, “Selim Paşa” rolünü 3 Ocak’ta Emre Akyurt, 5 Ocak’ta Şevket Baha İşler canlandıracak.

10, 15 ve 30 TL  olan biletler Haşim İşcan Kültür Merkezi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinden ve www.biletiva.com internet adresinden temin edilebilir.

Booking.com