image06

Yıldız Moran "Zamansız Fotoğraflar" SergisiTürkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı Yıldız Moran (1932-1995)’ın ''Zamansız Fotoğraflar'' sergisi 10 Şubat’ta  Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Yıldız Moran - Zamansız Fotoğraflar sergisinin ilk günü olan 10 Şubat Cumartesi, saat 14:00'da gerçekleşecek olan panel Yıldız Moran’ın Türk fotoğrafındaki benzersiz konumunu mercek altına almayı amaçlıyor. Kadın olması, yurtdışında eğitim almış diplomalı bir fotografçı olması, tek başına ülke ülke dolaşıp fotoğraf çekmesi gibi benzersiz niteliklerinin yanı sıra, Yıldız Moran belge fotoğraflarının ve nesnel estetiğin altın devrinde çıplak gerçekle sanatı bütünleştirmiş fotoğrafçıdır.

Panelde Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi Handan Dayı, Yıldız Moran'ın Türk fotoğraf tarihi ve fotoğraf sanatındaki yerini, 20. yüzyılın ilk yarısında, fotoğrafın dünyadaki evrilmesiyle karşılaştırırken sanatçının oğlu Olgun Arun annesinin ‘fotoğraf sanatçısı olarak portresi’ni çizecek ve son yıllarda yaptığı Yıldız Moran fotoğraflarını kimliklendirme çalışmalarından bahsedecek.

10 Şubat - 29 Nisan 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi pazartesi hariç her gün 11.00-19.00, Perşembe günleri ise 11.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yıldız Moran

Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısı olan Yıldız Moran (1932-1995), büyük bir tutkuyla başladığı fotoğraf kariyerini, yaşamındaki bir başka tutku olan Özdemir Asaf’la evliliğinin ardından sonlandırmış olmasına rağmen, bu kısacık kariyerine önemli ve farklı yapıtlar sığdırmış bir sanatçıdır. İngiltere’de eğitim almış, ünlü fotoğrafçı John Vickers’ın öğrencisi olmuştur. Cambridge’de açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izlemiştir. 

Yıldız Moran, ışığı büyük bir ustalıkla kullanarak elde ettiği teknik başarısının ötesinde; ruhunu, aklını, kalbini yani kendini de katarak görüntünün izini derinleştirebilmiş bir fotoğrafçıdır. 1950-1962 yılları arasında kaydettiği yaklaşık 8000 negatif arasından seçilerek hazırlanan ve 2013’te Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açılan retrospektif nitelikli bu kapsamlı sergi, Moran’ın kendine ait iç sesini, Türk ve dünya fotoğraf tarihi içindeki görünürlüğünün izlerini de derinleştiren yeni bir okumayla ortaya koyabilmeyi amaçlıyor. 

Sergi süresi: 10 Şubat - 29 Nisan 2018
Sergi saatleri: 11.00 - 19.00

Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60, 07040 Muratpaşa / Antalya

Telefon: (0242) 242 0 257
E-mail: info@antalyakultursanat.org.tr

Antalya Kültür Sanat Web Sitesi: http://www.antalyakultursanat.org.tr

Booking.com